تحقیق در بازار

اگرچه تبلیغات هزینه نیست اما منابع قابل توجهی از سازمان شما به این امر اختصاص می یابد. بنابراین بهتر است این منابع دقیق و هدفمند تخصیص یابند تا تاثیر بیشتری داشته باشند. اگر چه تجربه سال های متمادی ما می تواند به شما کمک شایانی در این امر بنماید اما مطالعه دقیق و علمی در ای زمینه بسیار راه گشا خواهد بود. در این زمینه ما همراه و مشاور شما هستیم.

تحقیق در بازار (بازاریابی) می تواند به یک کسب و کار تصویری از میزان سوددهی محصول یا خدمات شما ارائه کند. برای محصولات یا خدماتی که به تازگی عرضه می شوند جستجوی بازار مناسب می تواند به شرکت ها بگوید که آیا آن ها با خواسته ها و انتظارات مشتریان خود هماهنگ هستند یا خیر. با تحقیق در بازار هدف و یافتن پاسخ سوالات خاص برای این منظور ، صاحبان کسب و کارهای کوچک می توانند بیاموزند که آیا نیاز به تغییر در طراحی بسته بندی یا ارتقا روش های توزیع کالا و حتی ارائه سرویس های ارزش افزوده دارند یا خیر.

ویلیام بیل از گروه Wealth Design  ایالت هوستون می گوید : “شکست در تحقیق بازار پیش از آغاز کردن یک کسب و کار مخاطره آمیز یا در طول فرآیند تجارت همچون رانندگی کردن از تگزاس به مقصد نیویورک در ایالات متحده است بدون نقشه و تابلوی خیابان ها.” باید بدانید که از کدام مسیر و با چه سرعتی برانید، یک برنامه موفق تحقیق بازار بیانگر آن است که مشتری شما چه کسی است و کجا قرار دارد. همچنین به شما خواهد گفت چه زمانی آن ها تمایل دارند کالا یا سرویس های شما را خریداری کنند.

هنگامی که عملیات مطالعه بازار را انجام دهید می توانید برای توسعه یک کسب و کار و برنامه بازاریابی و یا ارزیابی موفقیت برنامه جاری خود از نتایج آن استفاده کنید. برای همین است که پرسیدن سوال مناسب، به روش مناسب و از شخص مناسب از اهمیت بسزایی برخوردار است. تحقیقی که ضعیف انجام شود کسب و کار شما را در مسیری اشتباه قرار خواهد داد.

با توجه به مقدمه بالا اساس و نحوه تحقیق و مطالعه بازار که به شروع کسب و کار و جلوگیری از اشتباهات کمک می کند تقدیم می گردد.

انواع تحقیق بازار

تحقیق اولیه : هدف از تحقیق اولیه جمع آوری اطلاعات از تجزیه و تحلیل فروش های کنونی و کارآمدی عملکردهای جاری است. تحقیق اولیه همچنین برنامه های رقبا را مورد ملاحظه قرار داده و به شما اطلاعات مورد نیاز برای رقابت ارائه می دهد.

جمع آوری اطلاعات برای تحقیق اولیه می تواند شامل :

مصاحبه ها (چه از طریق تلفن چه حضوری)

بررسی ها (آنلاین یا از طریق ایمیل)

پرسشنامه (آنلاین یا از طریق ایمیل)

تمرکز بر گروهی که اطلاعات و بازخوردهای مشتریان و مخاطبین بالقوه را جمع آوری می کند.

برخی از سوالات مهم می تواند شامل گزینه های زیر باشد :

هنگامی که این محصولات یا خدمات را می خرید چه عواملی را مورد ملاحظه قرار می دهید؟

درباره این محصول یا خدمات چه تمایلاتی دارید؟

چه محیط هایی را برای بهبود عملکرد پیشنهاد می کنید؟

قیمت مناسب برای کالا یا خدمات چیست؟

تحقیق ثانویه : هدف از تحقیق ثانویه تجزیه و تحلیل اطلاعاتی است که اخیرا جمع آوری شده، با اطلاعات ثانویه می توانید رقبا را شناسایی کرده و بهترین گزینه ها را انتخاب کنید و هدف خود را شناسایی کنید. هدف شما اشخاصی هستند که در آمار هدف قرار می گیرند. اشخاصی که به سبک خاصی زندگی می کنند، الگوهای رفتاری خاصی را به نمایش می گذارند و یا در گروه سنی خاصی قرار دارند می توانند جامعه هدف شما باشند.

جمع آوری اطلاعات برای تحقیق بازار هدف

هیچ کسب و کار کوچکی بدون درک درست از مشتریان، محصولات،  خدمات و بطور کلی بازار نمی تواند موفق باشد. رقابت دشوار است و کارکردن بدون انجام مطالعه بازار ممکن است به رقبا امتیاز برتری بدهد. برای طبقه بندی اطلاعات جمع آوری شده ۲ دسته در نظر بگیرید : ۱ – کمی و ۲ – کیفی

روش های کمی از تحلیل های ریاضی استفاده می کنند و به نمونه هایی با رقم های درشت نیاز دارد، نتایج این اطلاعات نیز تفاوت های آشکار آماری را نشان می دهد. یکی از مکان هایی که می توان اطلاعات کمی را در آن جستجو کرد در صورت داشتن وبسایت، تجزیه و تحیل وبسایت توسط ابزارهایی چون گوگل آنالاتیکز و گوگل وب مستر تولز است. این اطلاعات برای تشخیص موارد گوناگونی چون کلمات کلیدی جستجو شده، مدت زمان حضور بازدیدکنندگان در صفحات و تمایل آن ها به موضوعات مختلف مورد استفاده قرار می گیرند.

روش های کیفی به شما کمک می کند تا روش های تحقیق کمی را توسعه داده و بهبود ببخشید. این روش ها می توانند به صاحبان کسب و کار کمک کنند تا مشکلات را شناسایی کنند. روش هایی همچون مصاحبه و پرس و جو برای درک بهتر نظرات، ارزش ها و اعتقادات مشتریان. ارقام بدست آمده در این روش ها معمولا کوچک هستند.

تعداد زیادی از صاحبان کسب و کار که در دام زمان اسیر هستند ممکن است از میانبرهایی استفاده کنند که نتیجه معکوس بگیرند، سه مورد از این اشتباهات رایج در بازاریابی را با هم بررسی می کنیم:

۱- استفاده صرف از تحقیق ثانویه: اتکا بر اثرات منتشرشده دیگران تصویری کلی به شما نخواهد داد. البته اینکار می تواند منبع خوبی برای شروع باشد اما اطلاعاتی که از تحقیقات ثانویه دریافت می کنید ممکن است تاریخ مصرفشان گذشته باشد و بدین ترتیب شما دیگر عوامل مرتبط با تجارت خود را از دست خواهید داد.

۲- استفاده صرف از منابع وب: هنگامی که از موتورهای جستجوگر رایج برای جمع آوری اطلاعات استفاده می کنید تنها اطلاعاتی را بدست خواهید آورد که برای هرکس قابل دریافت است و ممکن است که کاملا درست نباشد. برای تحقیق عمیق تر با بودجه درنظر گرفته شده می توانید از کتابخانه محلی، دانشگاه یا مراکز تجاری کوچک استفاده کنید.

۳- بررسی کسانی که می شناسید: گاهی صاحبان کسب و کار کوچک در زمان تحقیق در بازار تنهابا اعضاء خانواده و همکاران مصاحبه می کنند، اما دوستان و خانواده اغلب بهترین گزینه برای بررسی نیستند. برای دریافت مفیدترین و درست ترین اطلاعات باید با مشتریان واقعی درباره نیازها، خواسته ها و انتظاراتشان صحبت کنید.

در مجموع باید توجه داشته باشید که تحقیق در بازار یک روش علمی و دقیق است اما در مقایسه با هزینه های هنگفت تبلیغات هزینه یک تحقیق در بازار موثر و اصولی زیاد نیست. قبل از این که تنها بر اساس حدس و گمان یک برنامه تبلیغاتی بنویسید اجازه دهید تا همکاران ما در شرکت چاوش دید برای یک برنامه تحقیق در بازار با شما مشورت کنند.


نظر شما چیست؟